:::: MENU ::::

Dakar World Tour na Slovensku

V Bratislave sa 14. mája v priestoroch hotelu Radison Blu Carlton konala tlačová konferencia k nadchádzajúcemu Dakaru 2011. Zástupca usporiadateľskej organizácie ASO pre strednú Európu Balázs Szalay, za prítomnosti motocyklistov Ivana Jakeša a Štefana Svitka, prezentoval novinky a zmeny pre tretí juhoamerický Dakar.

Napriek poklesu počtu štartujúcich v zatiaľ poslednom ročníku, zostáva Dakar s viac ako päťsto účastníkmi najväčším motoristickým podujatím sveta. Pre jeho tretiu edíciu na území Argentíny a Čile pripravili organizátori zo sedemdesiatich percent novú trať. Tentoraz budú účastníci smerovať ešte viac na sever, až k hraniciam Bolívie a Peru. Po úvodných siedmych etapách strávi dakarská karavána deň voľna v meste Arica. Po dni oddychu budú nasledovať štyri náročné etapy v najsuchšom mieste na Zemi, v púšti Atacama. Záverečné tri etapy privedú zvyšky štartového poľa späť do Buenos Aires.

Po dlhých dvanástich rokoch by mohlo mať Slovensko na Dakare zastúpenie aj v tejto kategórii. Prezentácie sa mala pôvodne zúčastniť ajDaniela Ulrichová z bratislavského Raid Adventure Team-u, účastníčka projektu „Ženy pro Dakar.” Avšak vzhľadom k nečakanej smutnej udalosti v rodine musela svoju účasť na tlačovej konferencii zrušiť. Cieľom projektu, ktorý vytvoril Jiří Janeček, poslanec Parlamentu ČR, radný hl.m. Prahy a úspešný účastník rally Dakar 2009, je aktívna účasť vybratej ženy, respektíve žien, na najťažšej rally sveta. Vozidlo Nissan Navara, ktoré bolo vystavené priamo pri vchode do hotela, je postavené v kategórii T2 (sériovo vyrábané vozidlá) a je nachystane pre účasť na tejto rally. V rámci príprav na túto súťaž sa Raid Adventure Team v zložení Juraj Ulrich – Daniela Ulrichová spojil s Czech Dakar Team-om a plánuje sa zúčastniť seriálu FIA CEZ Cross Country rally, ktorého prvá súťaž sa uskutočnila 7. – 9. mája 2010. Tu sa jedinej slovenskej posádke podarilo získať 1. miesto v kategórii T2 a 7. miesto v celkovom hodnotení.

Štart Rely Dakar je v sobotu 1. januára 2011 v Buenos Aires. Etapovými mestami sú Victoria, Cordoba, San Miguel de Tucumán, San Salvador de Jujuy, Calama, Iquique, Arica, Antofagasta, Copiago, Fiambala, San Juan. Cieľ je v nedeľu 16. januára v Buenos Aires.

– foto v galérii /autor foto: Michal Kostka

Autor článku: Michal Kostka
Zdroj: www.autosportfoto.sk